Prima pagină / Evenimente / Simpozionul ştiinţific național “Mircea Savul” – ediția 2015

Simpozionul ştiinţific național “Mircea Savul” – ediția 2015

PROGRAM

Sâmbătă, 24 octombrie 2015

Amfiteatrul “Grigore Cobălcescu” (B6)

 

9:00 – 9:15 DESCHIDEREA SIMPOZIONULUI
  COMUNICĂRI ÎN PLEN:
9:15 – 10:00 CONSTANTIN COCÎRȚĂ – Trekking în Himalaya nepaleză – impresii și imagini de călătorie
10:00 – 10:30 Pauză de cafea
10:30 – 12:30 COMUNICĂRI
12:30 – 13:30 Pauză de masă
13:30 – 15:15 COMUNICĂRI

Parteneri: Asociația pentru cercetare în geoștiințe și fizică – “GEOFIS” IAȘI

 

SECȚIUNEA

MINERALOGIE – PETROLOGIE – GEOCHIMIE –

METALOGENIE – GEOLOGIE ECONOMICĂ

Amfiteatrul “Grigore Cobălcescu” (B6)

Conducerea lucrărilor

Prof. dr. Dan Stumbea

Șef lucr. dr. Andrei Ionuț Apopei

Șef lucr. dr. Andrei Buzatu

 

10:30 – 10:45 OVIDIU GABRIEL IANCU, ROBERTO COSSIO, ROBERTO COMPAGNONI – Luminescence centers of zircons from diamond-grade rocks of the Kokchetav Massif, Kazakhstan
10:45 – 11:00 MARIAN MUNTEANU, YONG YAO, GELU COSTIN – Zăcămintele magmatice de magnetit (Fe-Ti ± V) din complexul Bushveld: geologie şi probleme de valorificare
11:00 – 11:15 MARIAN MUNTEANU, YONG YAO – Selecţie şi concentrare prin eroziune, alterare şi transport: exemplul mineralizaţiei de magnetit din complexul Bushveld
11:15 – 11:30 MIHAELA ELENA CIOACĂ – Caracteristici geochimice ale unor zăcăminte de tip porphyry copper din România
11:30 – 11:45 GAVRIL SĂBĂU, MIHAELA  ELENA CIOACĂ, MARIAN MUNTEANU – Sulfotellurides from the Măgura epithermal veins, Metaliferi Mts – preliminary data
11:45 – 12:00 GAVRIL SĂBĂU – Co,Ni-bearing assemblages in the metamorphosed Mn ore from Iacobeni, Sub-Bucovinian Nappe System, East Carpathians
12:00 – 12:15 GEORGE TUDOR, MARIAN MUNTEANU, MIHAELA  ELENA CIOACĂ – Baze de date compatibile INSPIRE pentru informația geologică
12:15 – 12:30 MIRCEA ȚICLEANU – Tectonica depozitelor miocene din partea centrală a Podișului Moldovenesc din perspectiva economică actuală
   
12:30 – 13:30 Pauză de masă
   
13:30 – 13:45 ADRIANA ION Cartarea geochimică a solurilor în zona Videle – Buzescu,  scara 1:1.000.000
13:45 – 14:00 NICOLAE BUZGAR, ANDREI IONUȚ APOPEI, ANDREI BUZATU – Studiul Raman al unor arseniați
14:00 – 14:15 DUMITRU BULGARIU, DAN AȘTEFANEI – Consideraţii analitice privind extracţia şi determinarea microelementelor din soluri
14:15 – 14:30 DOINA SMARANDA SÎRBU-RĂDĂȘANU, RAMONA HUZUM, NICOLAE BUZGAR, OVIDIU GABRIEL IANCU – Relaţia geochimică dintre componentele majore şi minore ale solurilor viticole din zona Copou – Iaşi
14:30 – 14:45 RAMONA HUZUM, DOINA SMARANDA SÎRBU-RĂDĂȘANU, SIMONA PETRONELA IFTODE, NICOLAE BUZGAR, ANDREI BUZATU, OVIDIU GABRIEL IANCU, IULIANA GABRIELA BREABĂN – Distribuţia geochimică a unor metale tranziţionale în sistemul sol-frunze din sectorul viticol Copou – Iaşi
14:45 – 15:00 MARIAN MARIUS CHICOȘ, GHEORGHE DAMIAN, DAN STUMBEA, TRAIAN UNGUREANU – Date mineralogice și geochimice preliminare privind iazul de decantare Tărnicioara, Uzina de preparare Tarnița (jud. Suceava)
15:00 – 15:15 TRAIAN UNGUREANU, OVIDIU GABRIEL IANCU, MITICĂ PINTILEI, MARIAN MARIUS CHICOȘ – Date preliminare privind geochimia metalelor grele din solurile zonei de NE a județului Vaslui

 

LISTA PARTICIPANȚILOR LA SIMPOZION

APOPEI ANDREI IONUȚ Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
AȘTEFANEI DAN Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
BREABĂN IULIANA GABRIELA Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
BULGARIU DUMITRU Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
BUZATU ANDREI Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
BUZGAR NICOLAE Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
CHICOȘ MARIAN MARIUS Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
CIOACĂ MIHAELA ELENA Institutul Geologic al României, București
COCÎRȚĂ CONSTANTIN Universitatea din Tours, Franța
COMPAGNONI ROBERTO Universitatea din Torino, Italia
COSSIO ROBERTO Universitatea din Torino, Italia
COSTIN GELU Universitatea Rice, Houston, S.U.A
DAMIAN GHEORGHE Universitatea Tehnică, Cluj-Napoca
HUZUM RAMONA Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
IANCU OVIDIU GABRIEL Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
IFTODE SIMONA PETRONELA Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
ION ADRIANA Institutul Geologic al României, București
MUNTEANU MARIAN Institutul Geologic al României, București
PINTILEI MITICĂ Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
SĂBĂU GAVRIL Institutul Geologic al României, București
SÎRBU-RĂDĂȘANU DOINA SMARANDA Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
STUMBEA DAN Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
TUDOR GEORGE Institutul Geologic al României, București
ȚICLEANU MIRCEA Institutul Geologic al României, București
UNGUREANU TRAIAN Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași
YAO YONG Universitatea Rhodes, Africa de Sud

 

Download >>> program-Mircea-Savul-2015.pdf (PDF, 235KB)

Împarte și cu ceilalți...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Taguri: , ,