Home / Anunțuri / 22 Aprilie – Ziua Pământului la Geologie

22 Aprilie – Ziua Pământului la Geologie

Ziua Pământului la Geologie este un eveniment captivant dedicat elevilor de liceu pasionați de științe (Geografie, Geologie, Chimie, Fizică), organizat cu ocazia celei mai importante sărbători pentru mediul nostru înconjurător. Evenimentul își propune să stimuleze creativitatea și curiozitatea prin realizarea de materiale video (scurtmetraje) și participarea la un concurs de tip treasure hunt (rock-hunting).

Criteriile de departajare sunt următoarele:

• gradul de complexitate al experimentului;
  • încadrarea în tematică;
  • creativitatea;
  • calitatea filmării;
    numărul de reacții în social media (număr like-uri, comentarii, distribuiri).

Echipele ale căror materiale video vor fi selectate vor putea participa, pe 19 aprilie 2024, la rock-hunting-ul organizat începând cu ora 14. Fiecare echipă participantă va fi însoțită și ghidată de către un student din cadrul Facultății de Geografie și Geologie.

Nu se percepe taxă de participare.

(în curs de actualizare)